Do České republiky dorazilo dnes večer Betlémské světlo. Na brněnské hlavní nádraží je vlakem přivezli jihomoravští skauti. V rakouském hlavním městě plamínek převzali při ekumenické bohoslužbě, které se jako každý rok účastnily skautské delegace z téměř celé Evropy i několika mimoevropských zemí.

V neděli 16. 12. 2012 při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně předají skauti Betlémské světlo do rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, v sobotu 22. 12. 2012 je pak rozvezou vlaky Českých drah z Brna postupně po celé republice. Až do Vánoc bude světlo k dispozici v mnoha kostelech, skautských klubovnách, obecních úřadech apod. (vždy záleží na konkrétních místních podmínkách). Občané a návštěvníci města Brna si mohou pro Betlémské světlo přijít v neděli 23. 12. 2012 na Novou radnici, kde je budou skauti rozdávat v rámci akce Vánoce na brněnské radnici.

Historie Betlémského světla se začala psát v roce 1986, kdy tato iniciativa vznikla v zemském studiu rakouského rozhlasu a televize (ORF) v Linci, a to jako součást charitativní akce Světlo ve tmě (Licht ins Dunkel). Krátce poté byli ke spolupráci přizváni rakouští skauti. Vždy počátkem adventní doby odlétá do Betléma rakouské dítě (tzv. Dítě Betlémského světla), které v uplynulém roce vykonalo něco dobrého pro své bližní či širší společenství. V jeskyni, kde se dle tradice narodil Ježíš Kristus, pak zapálí světlo, které je následně letecky dopraveno do Vídně a zde přibližně v polovině prosince předáno při slavnostní ekumenické bohoslužbě skautským delegacím, šířícím je dále ve svých zemích.

Na naše území dorazilo Betlémské světlo poprvé v prosinci 1989, kdy je z Rakouska přivezli čeští exiloví skauti do Prahy. Roku 1990 se myšlenky chopili brněnští skauti a od té doby je Brno a Jihomoravský kraj vstupní branou Betlémského světla pro celou Českou republiku. Akci organizačně zajišťuje junácké středisko Řehoře Mendla Brno.

Veškeré informace o historii i současnosti Betlémského světla, seznam vlaků, kterými bude rozváženo, přehled souvisejících akcí v jednotlivých regionech, kontakty na organizátory a další zajímavosti jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách Betlémského světla – www.betlemskesvetlo.cz.