bs_logo_thumb

V sobotu 14. 12. 2013 se jihomoravští skauti již tradičně vypraví do rakouského hlavního města Vídně, aby odtud České republice přivezli Betlémské světlo. Převezmou jej při slavnostní ekumenické bohoslužbě, která začne ve 14 hodin ve Votivním kostele (Votivkirche) v centru Vídně a které se zúčastní skautské delegace z téměř celé Evropy i některých mimoevropských zemí. Čtyři vybraní skauti poté ve večerních hodinách dovezou plamínek vlakem na brněnské hlavní nádraží, zbytek výpravy dorazí o něco později autobusem na Mendlovo náměstí.

V neděli 15. 12. 2013 při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně předají skauti Betlémské světlo do rukou představitelů brněnské diecéze, v sobotu 21. 12. 2013 jej pak rozvezou vlaky Českých drah z Brna postupně po celé republice. Až do Vánoc bude světlo k dispozici v mnoha kostelech, skautských klubovnách, obecních úřadech apod. (vždy záleží na konkrétních místních podmínkách). Občané a návštěvníci města Brna si mohou pro Betlémské světlo přijít v pondělí 23. 12. 2013 na Novou radnici, kde je budou skauti rozdávat v rámci akce Vánoce na brněnské radnici.

Historie Betlémského světla se začala psát v roce 1986, kdy tato iniciativa vznikla v zemském studiu rakouského rozhlasu a televize (ORF) v Linci, a to jako součást charitativní akce Světlo ve tmě (Licht ins Dunkel). Krátce poté byli ke spolupráci přizváni rakouští skauti. Vždy počátkem adventní doby odlétá do Betléma rakouské dítě (tzv. Dítě Betlémského světla), které v uplynulém roce vykonalo něco dobrého pro své bližní či širší společenství. V jeskyni, kde se dle tradice narodil Ježíš Kristus, pak zapálí světlo, které je následně letecky dopraveno do Vídně a zde přibližně v polovině prosince předáno skautským delegacím, šířícím jej dále ve svých zemích.

Na naše území dorazilo Betlémské světlo poprvé v prosinci 1989, kdy jej z Rakouska přivezli čeští exiloví skauti do Prahy. Roku 1990 se myšlenky chopili brněnští skauti a od té doby je Brno a Jihomoravský kraj vstupní branou Betlémského světla pro celou Českou republiku. Akci organizačně zajišťuje junácké středisko Řehoře Mendla Brno.

Veškeré informace o historii i současnosti Betlémského světla, seznam vlaků, kterými bude rozváženo, přehled souvisejících akcí v jednotlivých regionech, kontakty na organizátory a další zajímavosti jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách Betlémského světla – www.betlemskesvetlo.cz.

Betlémské světlo je již dlouhá léta jednou z nejvýznamnějších akcí Junáka na jižní Moravě. Tato událost má nejen regionální, ale i celostátní přesah.

Výběr akcí – rekapitulace:

SO 14. 12. 2013 14 hod.
ekumenická bohoslužba s předáním Betlémského světla skautským delegacím, Votivkirche, Rooseveltplatz, Vídeň

SO 14. 12. 2013 18.37 hod.
příjezd skupiny skautů s Betlémským světlem vlakem EC 74 „Franz Schubert“, Brno hl. n.

SO 14. 12. 2013 cca 19 – 19.30 hod. (v závislosti na dopravní situaci)
příjezd autobusu se zbývajícími účastníky výpravy pro Betlémské světlo, Mendlovo nám., Brno

NE 15. 12. 2013 9 hod.
mše s předáním Betlémského světla představitelům brněnské diecéze, katedrála sv. Petra a Pavla, Brno

SO 21. 12. 2013
rozvoz Betlémského světla vlaky po České republice
(přehled vlaků zde: http://www.betlemskesvetlo.cz/app/rozvoz.html)

PO 23. 12. 2013 10 – 18 hod.
rozdávání Betlémského světla v rámci Vánoc na brněnské radnici, Nová radnice, Brno