Jižní Morava – Skautská dobrodružství lákají každý rok stále více dětí a mladých lidí na jižní Moravě. Důkazem jsou výsledky letošní registrace členek a členů organizace Junák – český skaut. V Jihomoravském kraji se k hnutí přihlásilo 8 279 skautů a skautek všech věkových kategorií. Oproti loňskému roku stoupl počet členů o 538. Jižní Morava je opět nejpočetnější skautský kraj v republice. V kraji také vznikly čtyři nové oddíly pro děti nebo mladé.

Nejvíce členů v kraji registruje skautský okres Brno-město. Počtem 3 086 členů se stal nejpočetnějším okresem v republice. Oproti roku 2016 tady stoupl počet skautů a skautek o 246. Noví členové se letos zaregistrovali také v dalších okresech na jižní Moravě. „Jsem ráda, že členská základna v našem kraji již několik let vytrvale stoupá. Věřím, že i nadále zůstaneme nejpočetnějším skautským krajem. Stoupající počet členů znamená, že děti i rodiče mají o skauting zájem a vnímají ho jako populární, ale také to, že pro děti připravujeme lákavý a kvalitní program. Snažíme se vytvářet našim dospělým členům pro jejich činnost co nejlepší zázemí, aby se mohli kvalitně věnovat práci s dětmi. Aktuálně například zavádíme nové vzdělávání pro statutární zástupce našich jednotek,“ zhodnotila předsedkyně krajské rady Žaneta Vítů.

Vlčat a světlušek je v kraji nejvíce, dohání je benjamínci

Nejpočetnější výchovnou kategorií jsou děti navštěvující první stupeň základních škol, kterým se přezdívá vlčata a světlušky. V kraji jich letos oddíly navštěvuje celkem XY. Druhou nejpočetnější výchovnou kategorií jsou skautky a skauti, tedy žáci druhého stupně. Dívek se k této výchovné kategorii hlásí X a chlapců Y. Za posledních pět let se v organizaci rozrůstá i nejmenší výchovná kategorie a to benjamínci. Dětí ve věku od 4 do 7 let chodí do skautu X. Roverů a ranger, tedy mladých lidí ve věku od 15 do 26 let, je na jižní Moravě XY a dospělých činovníků V.

Letos v Jihomoravském kraji vznikly čtyři nové oddíly. V hodonínském okrese je poprvé registrovaný oddíl TSK Čejkovice, v Kyjově jde o 3. oddíl a ve Znojmě vznikl oddíl vodních skautů Fénix. V Břeclavi se oficiálně scházejí mladí lidé pod roverským kmenem Rozbřesk. „Fungujeme už od roku 2013, ale až v letošním roce jsme se rozhodli kmen oficiálně registrovat. Celkem je nás osmnáct. Potkáváme na dvou až třech akcích měsíčně. Naposledy jsme například v noci přecházeli Jeseníky nebo jeli na výpravu do slovenského Pezinoku,“ uvedl vedoucí kmene Rozbřesk Michal Holobrádek.

Tisková zpráva ke stažení:

TZ registrace 2017.docx

.