Do České republiky dorazilo v sobotu 10. 12. 2011 večer Betlémské světlo. Na brněnské hlavní nádraží je vlakem přivezli jihomoravští skauti v čele s předsedou Krajské rady Junáka Pavlem Blažíkem – Repem. V rakouském hlavním městě plamínek převzali při ekumenické bohoslužbě, které se jako každý rok účastnily skautské delegace z téměř celé Evropy i několika mimoevropských zemí.

V neděli 11. 12. 2011 při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně předali skauti Betlémské světlo do rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, v sobotu 17. 12. 2011 je pak rozvezou vlaky Českých drah z Brna postupně po celé republice. Až do Vánoc bude světlo k dispozici v mnoha kostelech, skautských klubovnách, obecních úřadech apod. (vždy záleží na konkrétních místních podmínkách). Občané a návštěvníci města Brna si mohou pro Betlémské světlo přijít v pátek 23. 12. 2011 na Novou radnici, kde je budou skauti rozdávat v rámci akce Vánoce na brněnské radnici.

Historie Betlémského světla se začala psát v roce 1986, kdy tato iniciativa vznikla v zemském studiu rakouského rozhlasu a televize (ORF) v Linci, a to jako součást charitativní akce Světlo ve tmě (Licht ins Dunkel). Rok nato byli ke spolupráci přizváni rakouští skauti. Vždy počátkem adventní doby odlétá do Betléma rakouské dítě (tzv. Dítě Betlémského světla), které v uplynulém roce vykonalo něco dobrého pro své bližní či širší společenství. V jeskyni, kde se dle tradice narodil Ježíš Kristus, pak zapálí světlo, které je následně letecky dopraveno do Vídně a zde přibližně v polovině prosince předáno při slavnostní ekumenické bohoslužbě skautským delegacím, šířícím je dále ve svých zemích.

Na naše území dorazilo Betlémské světlo poprvé v prosinci 1989, kdy je z Rakouska přivezli čeští exiloví skauti do Prahy. Roku 1990 se myšlenky chopili brněnští skauti a od té doby je Brno a Jihomoravský kraj vstupní branou Betlémského světla pro celou Českou republiku. Akci organizačně zajišťuje junácké středisko Řehoře Mendla Brno.

Veškeré informace o historii i současnosti Betlémského světla, stejně jako podrobnosti o jeho rozvozu vlaky, přehled souvisejících akcí v jednotlivých regionech, kontakty na organizátory a další zajímavosti jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách Betlémského světla – www.betlemskesvetlo.cz.